• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Політичні положення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом
Опубліковано 24 березня 2014 року о 09:00

21 березня 2014 р. в м. Брюссель під час позачергового Саміту Україна – ЄС, який був проведений у рамках засідання Європейської Ради,  відбулося підписання «політичної частини» Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Відповідно до досягнутих домовленостей зі стороною ЄС та згідно з Розпорядженням Президента України № 230/2014-рп «Про підписання політичних положень Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони», підписано такі частини Угоди: Преамбула, Стаття 1, Розділи I, II та VII, а також Заключний акт Саміту між Україною, з однієї сторони, та Європейський Союзом і його державами-членамив, з іншої сторони.

У Заключному акті сторони підтвердили свої зобов’язання продовжити роботу з підготовки до підписання Розділів III, IV, V та VI Угоди. Із цією метою домовлено провести відповідні консультації дипломатичними каналами, за результатами яких буде визначено дату та спосіб завершення процесу укладення Угоди.

Преамбула констатує, що Україна є європейською країною, яка поділяє спільну історію та цінності з ЄС. Відзначається європейська ідентичність нашої держави та існування широкого громадянського консенсусу навколо її європейського вибору. Наголошується на визнанні Європейським Союзом європейських прагнень України та її європейського вибору.

У Преамбулі також підкреслюється відданість сторін дотриманню всіх положень Статуту ООН та принципів і зобов’язань, прийнятих у рамках ОБСЄ, а також на підтверджуються зобов’язання сторін дотримуватися принципів незалежності, суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів.

Стаття 1 Угоди визначає, що цілями асоціації між Україною та ЄС є зближення між сторонами на основі спільних цінностей; посилення політичного діалогу, співробітництва у сфері юстиції, свободи та безпеки, а також в інших сферах спільного інтересу; сприяння зміцненню миру у регіональному та міжнародному вимірах; посилення економічних та торгівельних відносин з метою інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС.

Розділом І «Загальні принципи» визначено, що в основі асоціації лежать принципи поваги до демократичних принципів, прав людини і основоположних свобод, верховенства права, суверенітету й територіальної цілісності, непорушності кордонів, вільної ринкової економіки, забезпечення належного врядування, а також протидія розповсюдженню зброї масового знищення, боротьба з корупцією та різними формами транснаціональної організованої злочинності й тероризму, сприяння сталому розвитку.

Розділ ІІ «Політичний діалог та реформи, політична асоціація, співробітництво та конвергенція у сфері зовнішньої та безпекової політики» визначає, що сторони розвиватимуть політичний діалог у всіх сферах, які становлять спільний інтерес. Зокрема, передбачається поглиблення діалогу і співробітництва та сприяння поступовій конвергенції у сфері зовнішньої та безпекової політики, зокрема що стосується попередження конфліктів та антикризового управління, регіональної стабільності, роззброєння, нерозповсюдження, контролю над озброєннями та експортом зброї, а також поліпшення взаємовигідного діалогу у космічній сфері. Сторони беруть зобов’язання вчасно та послідовно реагувати на спроби зашкодити цим принципам на всіх можливих рівнях політичного діалогу.

Угодою передбачено також посилення практичного співробітництва, зокрема з метою забезпечення більш активної участі України у цивільних та військових операціях ЄС з подолання кризових ситуацій, а також у відповідних навчаннях і тренуваннях, зокрема тих, що проводяться в рамках Спільної політики безпеки і оборони. 

Сторони зобов’язуються використовувати потенціал військового та технічного співробітництва. Зокрема, передбачено налагодження тісних контактів з Європейською оборонною агенцією для обговорення питань, пов’язаних з удосконаленням військових спроможностей.

Визначено формати політичного діалогу, включаючи саміти, зустрічі на рівні міністрів, політичних директорів, членів парламентів, посадових осіб високого рівня, експертів військових структур тощо.

Передбачено ратифікацію та імплементацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду 1998 року і його відповідних інструментів. У зв’язку з цим, українською стороною було виголошено окрему односторонню заяву, в якій  відзначено, що зобов’язання України, які випливають зі статті 8 Угоди, стосовно ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду 1998 року будуть виконані після внесення відповідних змін до Конституції України.

Відповідно до Розділу VII «Інституційні, загальні та прикінцеві положення» створюються такі органи:

-         Рада асоціації – орган, що здійснює контроль і моніторинг застосування і виконання Угоди та періодичний перегляд її функціонування. Рада складається з членів Уряду України та членів Ради Європейського Союзу і Європейської Комісії. Засідання Ради проводяться регулярно на рівні міністрів щонайменше один раз на рік. Рада ухвалює обов’язкові рішення у сфері дії Угоди.

-         Комітет асоціації - допоміжний орган Ради асоціації. Рада асоціації визначає обов’язки і порядок функціонування Комітету асоціації, до сфери відповідальності якого належить підготовка засідань Ради асоціації. Засідання Комітету асоціації проводяться щонайменше один раз на рік. Рада асоціації може делегувати Комітету будь-яке зі своїх повноважень, у тому числі повноваження ухвалювати обов’язкові для виконання рішення.

-         Підкомітети – допоміжні органи Комітету асоціації. Підкомітети звітують про свою діяльність Комітету асоціації на регулярній основі.

-         Парламентський комітет асоціації - форум для членів Верховної Ради України і Європейського Парламенту для проведення засідань та обміну думками.

-         Платформа громадянського суспільства – форум для проведення засідань та обміну думками між представниками громадянського суспільства України, з однієї сторони, і членами Європейського економічного і соціального комітету, з іншої сторони.

Крім цього, сторонами домовлено, що правові підстави тимчасового застосування політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС відповідають аналогічному механізму, який, згідно з п.4 статті 486, застосовується до цього міжнародного договору в цілому.

Знімок: ua.korrespondent.net

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux